5857235122_659041ded0_b

Úspory v domácnosti – nešetrite svetlo, ale energiu a peniaze

Výdavky za elektrinu, vodu a kúrenie patria medzi najvýraznejšie položky výdavkov v domácnostiach. Aj preto sa moderné domácnosti v dnešnej dobe sústredia na úsporu energií čoraz viac.

Najvhodnejším spôsobom šetrenia je kupovať spotrebiče s nízkou spotrebou energie. Je naozaj potrebné vymeniť staré spotrebiče za nové, pretože tie sa dnes už vyrábajú ďaleko úspornejšie ako pred desiatimi rokmi.

Napríklad ako chladničky, práčky, či umývačky riadu. Úspornosť je značená písmenami A – G, pričom A je najúspornejšia trieda. Chladničky už majú povinné značenie dokonca A+, A++. Dôležité je aj postavenie chladničky. Umiestňujeme ju vždy do chladnejšej časti miestnosti, prípadne do tieňa, nikdy nie vedľa sporáku, to spôsobuje vždy vyššiu spotrebu energie.

Mrazák pravidelne odmrazujeme a ak odchádzame na dlhšiu dobu vypneme ho aj zo zásuvky, taktiež zabraňujeme úniku chladu z chladničky a nenechávame ju zbytočne otvorenú.

Šetrenie pri varení je tiež výhodné napríklad prikrývaním hrnca, čím využívame aj paru a teda postačí nám aj menšie množstvo vody.

Pri kúrení sa snažíme o reguláciu primeranej teploty 18 – 20 stupňov v interiéry, vetráme krátko a nárazovo so stiahnutou teplotou, môžeme použiť aj termostatickú fóliu, ktorá bude odrážať teplo do miestnosti.

Vodu šetríme tým, že uprednostníme sprchovanie pred kúpaním vo vani a taktiež pri praní nezapíname pračku keď je poloprázdna alebo využívame program na polovičné pranie. Umývanie riadov môže byť taktiež šetrné a to najmä zadovážením si umývačky riadu, ktorá šetrí až 50% vody.

Pri šetrení nezabúdame ani na úsporné žiarovky a využívania denného svetla pred svetlom umelým.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>